fbpx

tel. 795 722 522

tel. 22 8 41 42 43

drukarnia@drukujwpiasecznie.pl

Druk, techniki druku i podział technik druku

Czym jest druk?

Druk wg definicji to przenoszenie farby na podłoże drukowe za pomocą formy drukowej, w celu powielenia obrazu reprodukowanego.

W dzisiejszych czasach przy bardzo błyskawicznym rozwoju cyfrowych technologii druku (jedną z technik cyfrowych jest nanoszenie tuszu na papier metodą natryskową, bez udziału form drukowych) definicję tą można uznać za nieaktualną. Czym jest wobec tego druk? Ogólnie mówiąc druk to proces powielania oryginału, na podłożu drukowym przy pomocy farb drukarskich, tuszy i tonerów. Na podstawie tej definicji, możemy wywnioskować, że techniki druku możemy podzielić na dwie rodziny, tj. techniki analogowe (tradycyjne, z udziałem form drukowych), oraz cyfrowe (bez udziału form drukowych):

 1. Tradycyjne techniki druku (z udziałem form drukowych):
  • Typografia
  • Fleksografia
  • Offset
  • Wklęsłodruk (rotograwiura)
  • Sitodruk
  • Techniki kombinowane
 2. Współczesne cyfrowe techniki druku (bez form drukowych):
  • Metody elektrofotograficzne
  • Metody natryskowe (ink jet)
  • Metody termograficzne

Szczegółowy opis technik druku to materiał na inny artykuł, a nawet kilka innych artykułów, chciałbym jednak żebyś wiedział jak rozróżnić poszczególne techniki druku od siebie, i postaram się to teraz wyjaśnić.

Fleksografia, oraz typografia to techniki druku wykorzystujące wypukłe formy drukowe (elementy drukujące są powyżej elementów niedrukujących). Wklęsłodruk (rotograwiura) to technika, w której wykorzystuje się formy z wklęsłymi elementami drukującymi i wypukłymi niedrukującymi. Najpopularniejszą techniką druku (udział w rynku szacuje się na około 40-50%) jest offset, i w offsecie wykorzystuje się płaskie formy drukowe (elementy drukujące i niedrukujące mają prawie jednakową wysokość, różnica w wysokości to kilka tysięcznych mm). Sitodruk, to technika druku, w której formą drukową jest specjalne sito. Sito pokryte jest warstwą światłoczułą, którą utwardza się w miejscach niedrukujących, a część nieutwardzoną wypłukuje się, dzięki czemu na sicie zostaje odwzorowany obraz drukowy. Proces druku polega na przeciskaniu farby przez oczka sita (tu gdzie nie ma emulsji) przy pomocy rakla. Kombinowane techniki druku są to techniki wynikające z połączenia powyższych technik, np. typooffset to technika wykorzystująca formę typograficzną, natomiast zasada przenoszenia farby jest taka jak w offsecie. Druk cyfrowy charakteryzuje się tym, że materiały przeznaczone do druku są dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych. Komputerowy zapis cyfrowy pozwala na druk bezpośredni lub poprzez nośnik pośredni.

Na dziś to tyle. Pozdrawiam.

Polub i udostępnij

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.