Poligrafia, co to jest?
Często w swojej pracy spotykam się z klientami, którzy chcieliby zamówić druk książki, czasopisma, broszury, ulotki czy wizytówki. Jak się później okazuje, ludzie Ci często nie mają pojęcia od czego zacząć, lub ich wyobrażenie o druku, który chcą zamówić nie może zostać zrealizowane, gdyż współczesna technologia jeszcze nie jest na tyle rozwinięta. Dlatego postanowiłem stworzyć tego bloga i przybliżyć wszystkim trochę świat poligrafii.
Czym w ogóle jest poligrafia?
Najprościej mówiąc jest to dziedzina techniki zajmująca się procesami wytwarzania i powielania druków. Proces wytwarzania druku składa się z kilku etapów, które najprościej można opisać w kilku punktach:
- Stworzenie oryginału publikacji/druku. Obecnie tworzymy je przy pomocy zaawansowanych programów komputerowych przeznaczonych do tworzenia grafiki i składu DTP.
- Stworzenia kopii oryginału (formy drukowej) za pomocą, której obraz przenoszony jest na podłoże drukowe.
- Przeniesienie farby drukarskiej za pomocą form drukowych na podłoże drukowe – druk w maszynie drukującej.
- Ewentualne uszlachetnianie druków.
- Procesy introligatorskie, wykańczanie i oprawianie druków.
Na tym etapie warto jeszcze wiedzieć, czym jest podłoże drukowe. Podłożem drukowym jest każdy nośnik wydrukowanego obrazu, czyli materiał, który możemy zadrukować. Najczęściej w tym celu używa się papieru, ale możemy zadrukować tworzywa sztuczne, folie, ceramikę i wiele innych.
Już wkrótce następny artykuł, a w nim o podstawowych technikach druku.
0 Komentarzy